Category: Features

Jezu – Ecce homo!

Kur shkova në burimet e lumit Jordan, të ujrave që shkojnë për në Detin e Vdekur, atje ku shenjti Gjon Pagëzori (Jean Baptiste) i tha Jezu Krishtit se «Ti je i zgjedhuri i Zotit», u habita me atë vend pelegrinazhi, ku njerëz nga e gjithë bota vinin parreshtur për tu pagëzuar. Duke kënduar, ata futeshin […]

“Pyetsori i Prustit

Pyetsori i Prustit. Një intervistë kohë më parë me gazetaren Dhurata Hamzai ——- Luan Rama: Margarite Durasin e adhurova sapo lexova: “Hiroshima mon amour”! Shkrimtari dhe përkthyesi i letërsisë franceze dhe jo vetëm, rrëfen filozofinë e jetës së tij. Ja se ç’do të thotë lumturi, frikë, rimishërim, vdekje dhe admirim për të. Cilët janë shkrimtarët […]

Nëna ime dhe Monaliza

Ishte dita ime e fundit në Tiranë. Të nesërmen do nisesha. Shiu që sapo kishe rënë e kishte pastruar ajrin e atmosferës dhe një tufë resh mbi qiellin e kaltër që dukeshin nga xhamat e ballkonit shndrisnin nga një dritë e bardhë. Isha në sallonin e madh ku gjatë ditës rrinte nëna ime. Duke thithur […]

Traktati i Tolerancës – Volter

“Traktati i tolerancës”: Një himn kundër fanatizmit fetar I shkruar në vitin 1763 nga Volter “Traktati i tolerancës” është kthyer në bestseller jo vetëm në Francë pas ngjarjeve në revistën satirike “Charlie Hebdo”. Revisit “Saras”. “Toleranca dhe harmonia fetare, nuk i ka bërë keq askujt, është mostoleranca ajo që ka shkaktuar këtë kasaphanë në të […]

Udhëtimi i të vdekurit Volter

Jo rrallë, në shumë takime, kafeneja poshtë shtëpisë së Volterit, buzë Senës në Paris, në Quai Voltaire, më është bërë intime. Një vend i rastësishëm pikëtakimi shqiptarësh e ku i përhershëm është dhe piktori Zamir Mati. Sipër kokave tona qëndron një pllakë e vjetër mermeri që informon publikun kalimtar dhe këdo tjetër që ecën buzë […]

Intervistë me Mark Simoni, MAPO

PYETSOR PER LUAN RAMËN – A mendoni se kulturologjia dhe dijet kanë domosdoshmërinë e tyre në letërsi, si dimensione njohjesh, pa rënë në grackën e manjerave. – Sigurisht, kultura e një shkrimtari është tepër e rëndësishme në aventurën e tij letrare. Para dyzet vjetësh mendoja se poeti francez Artur Rembo ishte produkt vetëm i talentit […]

20 shkurt, një copë betoni…

Këto fotografi në gazetën franceze «Liberation» më kthyen sot 30 vjet më parë në vitet kur dhe në Shqipëri binte Muri i Berlinit. Mbaj mend kur atë pasdite të 20 shkurtit të vitit 1991 , pasi pashe si tërhiqej zvarrë monumenti në Bulevardin “Stalin” takova rastesisht mikun tim të vjetër Jamarbër Marko i cili me […]

Bukinistët buzë Senës

(chronique parisienne) Bukinistët e Parisit janë kthyer në një lloj embleme midis shumë emblemash të tjera që ka Parisi e që në fakt janë kthyer në emblema botërore, pasi dhe bukinistët e Senës, ka disa vite që janë regjistruar në trashëgiminë botërore që mbrohet nga Unesco. Ky fillim janari erdhi me shi dhe qepenat e […]

Nina Mula- “Andante cantabile”

                                           In mémoriam për sopranon Nina Mula Ti sapo kishe shkuar në atë prag ditëlindjesh, ashtu symbyllur, dhe s’di pse një çast mendova për romanin që kisha lexuar vite më parë të shkrimtares franceze Margarite Duras “Moderato cantabile”. E çuditërisht ky titull me risolli përsëri fytyrën tënde të ëmbël, edhe pse për mua tashmë ti […]

Një “Dianë” franceze ndër malet shqiptare

“Sipas një legjende malazeze apo shqiptare, djalli po kalonte nëpër botë. E kishin caktuar që të ndante malet mbi dhé. Duke kaluar nga këto anë, thesi që mbante plot gurë u ça dhe rreth e rrotull vendi u mbush me shkëmbenj…” Delagrave, studjues francez i shekullit XIX. Në revistën më të njohur franceze ”Illustration” në […]