Photography

 • Muharrem Fejzo – Pasazhe filmike
  Një kineast shkon e megjithatë mbetet gjithnjë në celuloidin e filmit. Aq i lumturuar me jetën, gjithnjë në krijim, në moshën e filozofimit të jetës, ky mik i shtrenjtë, ky njeri me zemër të hapur, i ëmbël dhe me … Read more
 • Një pikëtakim me botën shqiptare
  Kohë e filmit, e artit sintezë, e krijimit të përbashkët: regjisorë, aktorë, kameramanë, muzikantë dhe sheshi i xhirimeve me njëmijë kujtime ngjizur në sy. Jo pak fotografi më risjellin atë kohë kur në vitin 1993 xhirohej filmi «Larg Barbarëve» … Read more
 • Gjinjtë mitikë – dhe “herezia” Marubi
  Dekori: Shkodra e viteve 1880. Një trikëmbësh fotografik i llojit të vëllezërve Lumière. Perde të ngjyrosura me peizazhe apo interiorë dhomash shkodrane që qytetarët mund të zgjedhin sipas dëshirave të tyre. Azilanti politik italian Pietro Marubi, me dy sy … Read more
 • Man Ray dhe muzat e tij
  Për të gjetur atelierin e famshëm të Man Ray, duhet të ngjitesh bulevardit Raspail dhe jo larg metrosë Raspail ndodhet Rue Campagne Première, shumë e njohur nga artistët e viteve ‘20-’30, gjatë periudhës së La Belle Epoque. Në fillimet … Read more
 • Fuqia e Artit
  Si mund të ishte ndryshe nëse arti nuk do të kishte atë fuqi sa ta tjetërsojë artistin dhe jo vetëm atë? Eshtë arti fuqiplotë, tronditës, shpesh nga të sakrifikuarit, të handakosur e artit, nga ata që u flakën nga … Read more
 • Lee Miller, muza e Man Ray
  Eshtë një pasdite e ngrohtë në Paris. Vjeshta i ka dhënë hire okër sheshit të Odeonit me kafenetë dhe platanet ku shndrisin gjethet e tyre të zverdhëta. Statuja e Dantonit revolucionar dhe viktimë e Revolucionit francez duket se ka … Read more
 • Pikëtakim me botën shqiptare
  Nga arkivi i filmit Kohë e filmit, e artit sintezë, e krijimit të përbashkët: regjisorë, aktorë, kameramanë, muzikantë dhe sheshi i xhirimeve me njëmijë kujtime ngjizur në sy. Jo pak fotografi na risjellin atë kohë kur në vitin 1993 … Read more
 • Filmi, një dashuri tjetër e Marguerite Duras
  “- Ti nuk ke parë asgjë nga Hiroshima! Asgjë!… Ndërsa ajo i përgjigjej: – Unë kam parë gjithçka. Dhe spitalin e pashë. Si mund të mos e shikoja?… – Në çfarë filmi interpretoni? – Në një film për Paqen. … Read more
 • Seberg: fytyra e pafajësisë
  Jean Seberg (Xhin Siberg) ishte në fillim një aktore amerikane, por shumë shpejt, nën sharmin e Parisit, ajo do ta linte kontinentin amerikan për të interpretuar në vendlindjen e kinematografisë botërore dhe pikërisht në kohën e artë të «Valës … Read more
 • Nostalgjia
  Në këtë fotografi që ka mbijetuar nga zhdukja e harresa, ti atë kohë doje Lorkën, Ricosin, Eluard dhe Prever, doje ëndrrat e tua të ishin vargje, fllade, qiej, kodrina të diellta dhe dete të shkumbëzuara, ti, një djalosh me … Read more
 • Bodler dhe shpirti i “camera obscura”
  Një fotografi e panjohur e Bodlerit dhe mosbesimi i tij ndaj artit të ri, fotografisë. Serge Plantureux është për tu përshendetur. Pas fotografisë së fundit të poetit emblematik Vincent Van Gogh të zbuluar para dy vjetësh mes miqve të … Read more
 • Ngjyrat në fotografitë e Marubit
  Marubët nuk rreshtin të na befasojnë me artin e tyre dhe kjo padyshim është merita e të parit të Marubëve, Pietro Marubi, fotografit që gjatë gjithë kohës së tij si artist-fotograf, ishte i lidhur pazgjidhshmërisht me modernitetin, pasi si … Read more
 • Kosova dhe ëngjëlli i saj
  Yannis Behrakis vdiq. Aparatet dhe fotografitë e tij kanë mbetur tashmë në muzeun kohës dhe të përjetësisë, pasi ky fotograf i «Reuter» fiksoi në celuloid vetë kohën, botën dhe njerëzit e saj më të mjerë dhe më të shtypur, … Read more
 • Një foto emblematike: “klithma e Kosovës”
  Kjo fotografi e fotografit francez Georges Merillon, që nga dita kur mori çmimin e fotografisë më të mirë të «World Photo Presse» më 1991, ajo u bë e njohur në të gjithë botën si dhe objekt i shumë analizave … Read more
 • Okra që të puth sytë
  E habitshme ndoshta të përjetosh një dhimbje të jashtëzakonshme, të panjohur më parë, klithëse, me humbjen e afërt të njeriut që ke adhuruar dhe në të njëjtën të prehesh në okrën e vjeshtës që si një opium i ëmbël … Read more
 • Gjinjtë mitikë
  Gjinjtë mitikë dhe «herezia» Marubi  Dekori: Shkodra e viteve 1880. Një trikëmbësh fotografik i llojit të vëllezërve Lumière. Perde të ngjyrosura me peizazhe apo interiorë dhomash shkodrane që qytetarët mund të zgjedhin sipas dëshirave të tyre. Azilanti politik italian … Read more
 • Shkëlqimi i meteorëve
  Kinematografia: një univers marramendës (ose Cinema in praxis) I. Gjithçka krijohet atje. Brenda kuadrit të errët… “Lanterna magica”. 24 kuadro në sekondë. Aty lind miti, aty lë gjurmë pasioni, shndrisin ndjenjat.Drama, komedia dhe tragjedia…Pra kuadri pulson, merr frymë…N’a mban … Read more
 • Shqipëria në objektivin e Willy Ronis
  Shumë vite më parë në Paris, në “Cité Universitaire”, shoqata franceze “ALBANIA” organizoi një ekspozitë për Tiranën, e parë me sytë e tre fotografëve: Willy Ronis, Goksin Sipahioglu dhe Roland Tasho. Një lloj triptiku në tri kohë: francezi Ronis në … Read more
 • E dua shiun e Parisit…
  E dua shiun e Parisit. Shpesh hap dritaren ta shoh, ta ndjej, të lagem, ta dëgjoj pasi dhe ai ka gjuhën e tij, ka poetikën e vet. Cfarë do të ishim ne pa shiun?…Il pleut sur Paris…il pleut sur … Read more
 • Nature morte
  Të kërkosh një domate në morinë e qindra imazheve në aparat duket një punë boshe dhe e humbur që në fillim, por nuk di pse mua më kishte pëlqyer shumë dhe këmbëngula. Të gjitha speciet kanë hiret e tyre, … Read more
 • Alban Jupolli shkruan përmes dritës
  Si mund të jesh parisian më shumë se një parisian i lindur? Gjatë shumë viteve më ka qëlluar shpesh të takoj parisianë që nuk e njohin tërësisht qytetin e tyre edhe pse kanë një jetë të tërë që jetojnë … Read more
 • Denise Bellon – fotografja surrealiste franceze në Shqipëri
  ”Përse e zgjodha fotografinë?… Ishte ana magjike e saj që më ka tërhequr në mënyrë të jashtëzakonshme, për të mundur që përmes shkrepjes së aparatit, të fiksojmë kohën, këtë armik të përjetshëm të njeriut, të mundim ankthin e përhershëm … Read more
 • Pasioni fotografisë…
  Pasioni i fotografisë duket se ka dalë nga rrethi i ngushtë i fotografëve artistë dhe gjithnjë e më shumë është bërë një art i të gjithëve. Kushdo tashmë ka mundësinë të krijojë këndin e tij të thjeshtë të fotografisë … Read more
 • Dashuria Ime per Qiejt
  Të endesh nga Honfleur në Trouville-Sur-Mer e pastaj në Deauville, është një përhumbje e shpirtit, një ngazëllim i vërtetë. Retë më të bukura që kam parë në këtë botë, janë ato në Trouville dhe Deauville, dy qytete si-motra, ndarë … Read more
 • Foto Parisiane
  Parisi…Gjithçka mund të fotografosh në këtë qytet. Njerëz, sheshe, rrugë, botë humane. Mjafton të ngresh aparatin dhe ti ndalon të fiksosh një imazh. Pasi imazhet flasin vetë, ato kanë gjuhën e tyre. “Fotografia flet vetë” thoshte Sontag. Cdo detaj … Read more