Blog and News

Jezu – Ecce homo!
Kur shkova në burimet e lumit Jordan, të ujrave që shkojnë për në Detin e Vdekur, atje ku shenjti Gjon Pagëzori (Jean Baptiste) i tha Jezu Krishtit se «Ti je …
“Pyetsori i Prustit
Pyetsori i Prustit. Një intervistë kohë më parë me gazetaren Dhurata Hamzai ——- Luan Rama: Margarite Durasin e adhurova sapo lexova: “Hiroshima mon amour”! Shkrimtari dhe përkthyesi i letërsisë franceze …
Nëna ime dhe Monaliza
Ishte dita ime e fundit në Tiranë. Të nesërmen do nisesha. Shiu që sapo kishe rënë e kishte pastruar ajrin e atmosferës dhe një tufë resh mbi qiellin e kaltër …
Traktati i Tolerancës – Volter
“Traktati i tolerancës”: Një himn kundër fanatizmit fetar I shkruar në vitin 1763 nga Volter “Traktati i tolerancës” është kthyer në bestseller jo vetëm në Francë pas ngjarjeve në revistën …
Udhëtimi i të vdekurit Volter
Jo rrallë, në shumë takime, kafeneja poshtë shtëpisë së Volterit, buzë Senës në Paris, në Quai Voltaire, më është bërë intime. Një vend i rastësishëm pikëtakimi shqiptarësh e ku i …
Intervistë me Mark Simoni, MAPO
PYETSOR PER LUAN RAMËN – A mendoni se kulturologjia dhe dijet kanë domosdoshmërinë e tyre në letërsi, si dimensione njohjesh, pa rënë në grackën e manjerave. – Sigurisht, kultura e …
20 shkurt, një copë betoni…
Këto fotografi në gazetën franceze «Liberation» më kthyen sot 30 vjet më parë në vitet kur dhe në Shqipëri binte Muri i Berlinit. Mbaj mend kur atë pasdite të 20 …
Bukinistët buzë Senës
(chronique parisienne) Bukinistët e Parisit janë kthyer në një lloj embleme midis shumë emblemash të tjera që ka Parisi e që në fakt janë kthyer në emblema botërore, pasi dhe …
Nina Mula- “Andante cantabile”
                                           In mémoriam për sopranon Nina Mula Ti sapo kishe shkuar në atë prag ditëlindjesh, ashtu symbyllur, dhe s’di pse një çast mendova për romanin që kisha lexuar vite më …
Një “Dianë” franceze ndër malet shqiptare
"Sipas një legjende malazeze apo shqiptare, djalli po kalonte nëpër botë. E kishin caktuar që të ndante malet mbi dhé. Duke kaluar nga këto anë, thesi që mbante plot gurë …
Puntori i palodhur i gjuhës
Profesor Remzi Pernaska sapo ishte kthyer nga Shqipëria nga një konferencë shkencore e organizuar mbi veprën e tij nga universiteti «Aleksandër Xhuvani» i Elbasanit me pjesmarrjen e disa akademikëve shqiptarë, …
The nobelist Peter Handke – writer who justifies crime
(Më poshtë në shqip) —— The cancellation of “Journey to the land of sounds” show, a drama written by Austrian writer Peter Handke, by the director of The Comédie-Française, Marcel …
Mitterand -La femme de l’ombre – Gruaja në hije
Zëri i Anne Pingeot, në regjistrimet e një gazetari dhe historiani J. N. Jeanney dhe transmetuar nga Radio-France ishte i shtruar, ashtu siç tregohen gjithë historitë e dashurisë, të një …
Josephine Baker : J’ai deux amours!
Josephine Baker: «J’ai deux amours!» Emrin e Josephine Baker e dëgjova pë herë të parë nga Jusuf Vrioni. Ishim ftuar për darkë të dy, bashkë me gratë tona nga një …
Sytë e Salaminës
Në Salaminë. Një vlerësim i thjeshtë për një kontribut modest… Cmimi "Aleksandri i Madh". Gëzohem që me ktë cmim u vlerësuan ndër personalitete ndërkombëtare dhe Francesco Altimari, Përparim Kabo dhe …
Një epokë brenda një romani – “15 ditë prilli”
– Një shënim i shkurtër për romanin e Anisa Markarian ———– Në kopertinën e romanit të saj të parë, Anisa Markarian veç të tjerash shkruan: «… Jam banorja e dashuruar …
Frojdi – tributë e gjeniut
„Acheronta movebo“ – “Edhe ferrin do ta trazoj” Në dorëshkrimin e veprës së tij madhore „Interpretimi i ëndrave”, Frojdi kishte shkruar anash termat latine: „Acheronta movebo“ – që do të …
Një kronikë anglosaksone në Paris
(Dorëshkrimi i një libri të ri shkruar në kohë Covidi) Tridhjetë vjet që kam banuar në lagje të ndryshme të Parisit kanë bërë që jo rrallë të ndeshja gjurmët e …
Porto Palermo – tjetër rreth i ferrit shqiptar
THANAS GJIKA: (Vlerësime për vëllimin poetik “Porto Palermo…” i Luan Ramës) Luan Rama, duke qenë krijues shumë i ndjeshëm lirik dhe me mendësi të evoluar, nuk u mjaftua me dënimin …
Bisedë me shenjten Nënë Tereza
(E shkruar me rastin e shenjtërimit të Nënë Terezës) Dhe pak ditë Nënë Tereza do të shenjtërohet atje ku u ngrit kisha e apostullit Shën Pjetri dhe unë ende nuk …

More…

Një intervistë në librin “Komunikimi ndërkulturor” i Mimoza Pllana
Pershendetje Moza, u gëzova shumë për botimin e librit tënd më të ri "Komunikimi …
Père Lachaise, një qytet ndryshe nga të tjerët
Brenda Parisit ka një qytet tjetër që nuk ngjason me të, madje me asnjë …
Justin Godart: Voyages en Albanie
Luan Rama : Godart, une vieille amitié  Au cours de recherches sur la biographie …
Interviste ne Gazeten Fjala : “Luan Rama: Shkrimtarët, diplomatët që “pushtuan” Parisin”
Letërsia i bashkon popujt më shpejt se politikat zyrtare “Përmes letërsisë lexuesi duhet të …
Aleko Alikaj – Shtigjeve te Historisë dhe të botës letrare ( Mbi botimet e fundit te Luan Ramës)
''Shtigjeve të hershme të Historisë'', që ka parë dritën e botimin pak ditë më …
Interviste me Gazetaren Fatmira Nikolli ne Gazeta Shqiptare – 28 Prill 2020
– Për shkak të masave mbrojtëse të marra nga qeveria prej pandemisë kemi humbur …

More…

Short Stories

Anija e mbytur
Ajo nuk flinte. Qëndronte ashtu e shtrirë në shtratin e lënë pas dore, me …
Syri i qiklopit
Dy netë më parë ai i kishte telefonuar në orë të vonë duke menduar …
Rinia e përjetshme e xha Bejos
Xha Bejo mbahej në fshat si një qefli i madh. Gruaja e parë i …
“Napoleoni”
“Napoleoni” – Pjetër, koha nuk pret, – i tha kryetari Gjon sapo ai u …
Murgu i Malit të Shenjtë
– Stavro! Ishte një klithmë, një britmë, një zemër që çahej, ku gjaku godiste …
Verbimi i shenjtes
Vuuu… vuuu, frynte era, një erë e marrë nën një qiell të errët që …
Ftesa
FTESA – Të thashë i dashur, s’mund ta lija vetëm… Ndërkohë me telefonin në …
Kali i gjeneralit
Kali i gjeneralit (tregim nga nje ngasje filmike).L.Rama In memoriam për regjisorin Gëzim Erebara …
“Kazanova”në stallën e demave
Kështu kishte ndodhur dhe herën e parë, dhe të dytën, e me rradhë. Kazanova …
Ftesë nga larg
Tregim Atij iu duk se po dilte nga një tunel i errët dhe i …
Shtrigat e Kastratit
Në “Kafenenë e Madhe” të Shkodrës, në atë ndërtesë të ulët të stilit venecian …
Meine liebe… i dashuri im!
Në kujtim të Franz Nopçës që aq shumë e deshi Shqipërinë Hetuesi i ri …
Një Dashuri e Nëmur në Maligrad
“Varri i vajzës së liqenit”… Kështu e kishin quajtur banorët e atij fshati peshkatarësh …
“Purpureusi” i Beratit
Në kujtim të epigrafistit Pierre Batiffol që bëri të njohur në botën e dorëshkrimeve …
Një Prift në “Moulin Rouge”
Në atë kishëz të vogël i kishte dëgjuar gjithë hallet e botës. Më të …
Kali i Gjeneralit
Pas një udhe të vështirë e gjithë baltë, makina e filmit iu afrua atij …
Përtej Qafës së Botës
… Dhe një hap dhe ja ku ndjeu këmbën ti binte në humbëtirë, në …
Pas Vdekjes, Thuaj i Dashur Një Fjalë Shenjti
(Tregim. Një shënim i Jocef Jakoel nuk mund të më linte pa shkruar këtë …
A Love Affair in Maligrad-Short Story
“Lake Girl’s Tomb”… This is what the inhabitants of that fishing village called the …

More…

Novels

Samuel Beckett në vendin e frankëve
Ndryshe nga shumë anglosaksonë që e bënë Parisin dhe Francën si një …
Zaratha’s Epistolary
Luan Rama, writer Miranda Shehu-Xhilaga, traduction “Zaratha’s Epistolary” Stolen time and its …
Kur Fitzgerald endej rrugëve të Parisit
“Unë nuk jam ndonjë njeri i madh por nganjëherë më ndodh të …
Epistolario di Zarata
Mbi librin «Epistolario di Zarata” nga Blerina Suta _____________________________________ Studjuesen Blerina Suta …
Dua të më bësh të bukur…
( Një histori që i ka ndodhur nje mikut tim) Tregim Sy …
Shami të zeza mbi Bosfor
Tregim nga një ngjarje e jetuar Ledi Bruker u hodhi një sy …
Ftesë nga larg
tregim Atij iu duk se po dilte nga një tunel i errët …
“Dalia” – një roman për shpirtin e gruas!
Në çdo botim, duket se autori fjalën e parë e ka për …
Sartri, Bovuar dhe “seksi i dytë”
Rastësia e solli që kur u vendosa të banoj në Rue de …
Epistolario – një vit më parë në Firence
Sapo jam kthyer nga Firence (2019) dhe kënaqësia në këtë qytet plot …
Pengu i Dantonit
(Sipas një historie të vërtetë) Ata ishin ndarë në fund të vjeshtës. …
Nën dritaren e Oscar Wilde
Nga kronika: Bohemë anglosaksonë në Paris “Të jetosh është gjëja më e …
Udhëtim në planetin Arbër – Panairi Librit 2020
«Udhëtim drejt planetit Arbër» roman – në Panairin e Librit 2020 Me …
Verbimi i shenjtes
Tregim. Vuuu… vuuu, frynte era, një erë e marrë nën një qiell …
“Basifondet” – skenë filmike
Dekori: Tiranë, prag Kongresi i Partisë. Në mesnatë një bastisje bëhet nëpër …
Mbli romanin “Një kohë pa kohë”
Mbi librin: «Një kohë pa kohë» —- (Tre romane në një) Eleonora …
Epistolario di Zarata
Sono cominciato le celebrazione del 750° anniversario della nascita di Dante (2020-2021). …
Alfred Kamy – njeriu i revoltuar
Të jesh i revoltuar sot nuk është diçka e mbrapshtë apo diçka …
Në kërkim të Marcel Proust-it
«Në kërkim të kohës së humbur!» – pëshpëriti titullin e veprës së …
“Sëmundja e vdekjes” – një dashuri e pamundur
Trouville, Normandi, 1982. Duras jeton dashurinë e saj të fundit, atë me …

More…

Translated Work

Në ditën e përkthimit
Përkthimi… Unë nuk jam një përkthyes. Thjesht një dashnor i fjalës. Ka qenë një …
Letra dashurie – Jean Cocteau – Jean Marais
«Engjëlli im, jam aty në kambanën tënde të dashurisë…» Cocteau Një përkushtim homoseksual Parathënie …
Një roman revolte dhe dashurie
Ju shkruaj në errësirë – është një roman. Një roman i shkruar në revoltë. …
Arnauti Mehmet Ali Pasha, “Napoleoni Musliman”
Ne u takuam rastësisht, një mbrëmje vonë në taracën e shtëpisë së Ilir Harxhit …

More…

Photography

Muharrem Fejzo – Pasazhe filmike
Një kineast shkon e megjithatë mbetet gjithnjë në celuloidin e filmit. Aq i lumturuar …
Një pikëtakim me botën shqiptare
Kohë e filmit, e artit sintezë, e krijimit të përbashkët: regjisorë, aktorë, kameramanë, muzikantë …
Gjinjtë mitikë – dhe “herezia” Marubi
Dekori: Shkodra e viteve 1880. Një trikëmbësh fotografik i llojit të vëllezërve Lumière. Perde …
Man Ray dhe muzat e tij
Për të gjetur atelierin e famshëm të Man Ray, duhet të ngjitesh bulevardit Raspail …

More…

Poems

Giornata Mondiale della Poesia
21 mars 2021. Dita botërore e poezisë organizuar nga poeti i njohur italian Beppe …
Baudelaire, poeti “mallkuar” – 200 vjet më pas
Sa herë flasim për poezinë franceze kujtojmë gjithnjë Sharl Bodler (Charles Baudelaire), autorin e …
Apulée, mars 2019 – poezia
APULEE, 14 mars 2019. Nuk arrita te marr pjesê në lançimin e numrit të …
Një barkë shkon si në një sonatë të Hendel…
Një barkë shkon duke mbartur mbi vete një copëz jete, një fragment kohe, kujtime …
Baudelaire dhe shpirti i “camera obscura”
Një fotografi e panjohur e Bodlerit dhe mosbesimi i tij ndaj artit të ri, …
Poezi nga Marc Chagall
E fejuara ime e bardhë Ngado që shkoj nëpër pyll mbi këmbë, mbi duar, …
Poezi nga libri “Poezi dashurie në kohë të vonë”
Libër i ilustruar nga piktori Stefan Taçi Të kujtohet? … Ishte një natë e …
Mbi librin poetik “Territoret e shpirtit”
Poeti dhe botuesi francez Luc Vidal mbi librin tim «Territoret e shpirtit» (Plus bas …
Një antologji poetike: Vargje nga tre kontinente
Përgëzime Eltona Lakuriqi. Krijimi i një antologjie është gjithnjë i vështirë, për më tepër …
Jean Moréas – Jani nga Morea
Me një portret-kujtim nga Picasso Grek nga Athina dhe me origjinë shqiptare, nga e …
Territoret e shpirtit
Fulvia Shtepani, Profesoreshë në Akademinë e Versailles «Të mbash pezull përpëlitjet e Ferrit të …
Paul Celan – “Todesfuge”
«Todesfuge» recitohet në Bundenstag                                                              In memoriam për Paul Celan në 100 vjetorin e …
Flutura e purpurt
Kur ikin njerëzit nga kjo botë thonë se mbetet fryma por unë kot e …
Lirika
(Nga libri «Poezi dashurie në kohë të vonë») Ilustrimet: STEFAN TACI Mësimi i artit …
Poezi dashurie në kohë të vonë
Katër poezi : Ilustrimet Stefi Taçi Duke lexuar Prevert Lexoja vargje të Prevert nisa …
Vëllai im Arthur Rimbaud
Elisabeth Rimbaud E pashë të vinte në shtëpinë tonë për herë të fundit. Ditë …
Pikëtakim i çuditshëm – Migjeni – Rembo
Fragment nga libri "Rrugëtimi i mbramë i Arthur Rimbaud) —— «Të thashë se poeti …
Gjashtë poezi
Të kujtohet? Ishte një natë e ngrohtë vere, kishte kaluar mesnata, dhe në shtrat, …
Paul Eluard – poeti i dashurisë dhe i lirisë
Sapo kisha filluar studimet në vitin e parë të universitetit për gazetari, kur në …
A little man without his mother
Mothers burn like butterflies, wing-broken mothers, love-hungry, always thirsty, Lip-dried, lip-chiped, lip-wounded, With a …

More…

Historical

Kthimi i aviatorit anglez
Po perëndonte kur i ati mbylli sytë. Ajo dritë e dielltë që vinte nga …
Një udhëtim i fshehtë nëpër Shqipëri në vitin 1591
Bota e arkivave shpesh herë na ofron surpriza të mëdha që kanë të bëjnë …
Thirrja historike e gjeneralit De Gol
Më 17 qershor, duke kuptuar se vendi i tij nuk mund të ishte më …
Napoleoni dhe trojet shqiptare
Sa herë kisha dëgjuar rreth origjinës arbëreshe të Napoleonit vija buzën në gaz, duke …
Da Vinçi, mbreti François I dhe stradiotët shqiptarë
Tre vjet pas fitores në Marignano, për organizimin e festës përkujtimore të betejës së …
Me arvanitët udhëve të Greqisë
Fragment: Piktakimi im i parë me Greqinë ishte përmes librave. Ishte leximi i poezive …
En Grèce avec les Arvanites
Les Arvanites des montagnes, là où parlent les Dieux Lors d’un de mes voyages …
Dozon, le consul français qui aimait les contes albanaises
publié en 2018. (Fragment) ——- "… Il est intéressant de souligner que, quand Dozon …
Androniku i Korfuzit dhe stratiotët shqiptarë të Anglisë
Kronisti i shekullit XVI Androniku i Korfuzit apo Andronic Nucios, siç kishte emrin e …
In Memoriam – Në ditët e kujtesës
Vergessen Sie nicht!… Të mos harrojmë! In mémoriam Josef Jakoel! Parmbrëmë në kanalin televiziv …
Scanderbeg – një hero dhe për Frankët
Botuar në revistën ILLZ Gjergj Kastrioti Skënderbeu, ky hero i madh shqiptar, nuk i …
Alexandre Degrand – Kujtime nga Shqipëria e Epërme
Në gjurmët e pellazgëve të vjetër Shfaqja e një konsulli të huaj në Shqipërinë …
Mitterand – dhe Zotërit vdesin gjithashtu…
Fragment nga libri: Forcat e shpirtit Një ditë të vitit 1982, disi "incognito", ai …
“Shqiptarët – populli i të Bardhëve”
Siç i quajti Cyprien Robert ———- Ishin vitet 40’ të shekullit XIX. Rreth njëzet …
Ali Demi- Martirët nuk mund të harrohen
Pervjetori vrasjes – 20 dhjetor 1943 Ali Demi, (1918-1943) ky bir i Çamërisë martire, …
Koka e prerë e Maria Antuanetës
Koka e prerë e Maria Antuanetës (Marie Antoinette) dhe e mbretit francez Luigji XVI …
Me stradiotët në Breshia të Italisë
Sapo arrita në Breshia për një veprimtari letrare me miq shqiptarë e italianë, të …
Libro d’Ore i familjes Durazzo
Kur të bien në dorë dorëshkrimet e vjetra apo librat “purpura”, shkruar nga skribë …
Shqipëria në epikën dhe romancën mesjetare franke
Histori apo ngjarje të katër-pesë shekujve të kaluar, ku tregohet për frankët, veçanërisht rreth …
Kënga e Konstandinit dhe atdheu i legjendës
Para disa vitesh një kineaste bullgare kishte bredhur nëpër Ballkan në kërkim të origjinës …

Art

Boudin dhe magjia e qiejve
Të endesh nga Honfleur në Trouville-Sur-Mer e pastaj në Deauville, është një përhumbje e …
Dritarja për të zbuluar “shpirtin e botës”
  «Nëse do të më jepej mundësia të përzgjidhja midis krijesave më të bukura dhe …
A mund ta nxjerrim Kodrën nga kuadri i një tabloje?
(Apo një pyetje adresuar kuratorëve të artit) . " Regarde la lumière et admire …
Piktura dhe muzeu ynë imagjinar
Piktura dhe muzeu ynë imagjinar                         Leonardo Da Vinci thoshte me forcë: “Pitura é …
Ermonela Jaho – kufijtë e magjisë
«Të vdesësh… të vdesësh në skenë! A është e mundur? – e pyeta Ermonelën …
Mozart – një festë e pambarimtë
“De morte transire ad vitam” – “Përmes vdekjes, drejt jetës”! Në historinë e shoqërisë …
Mbi librin “Omeri, frutat dhe erotika”
Me Liri Kopaçi-di-Michele Ky tekst kishte një muaj që ishte shkruar dhe ndërkohë që …
Sabri Arnauti – “Matisi turko-shqiptar”
Disa vjet më parë udhëtoja drejt Stambollit bashkë me piktorin ballkanas Omer Kaleshi. Them …
Fryma që rresht në vetmi
Lumturi Blloshmi e rreshti frymën me një tufë ëndrrash vetmuar në pragun e saj. …
Brughel – një mësim pikture
Jo rrallë entusiazmohemi nga filmat që shohim. Eshtë jeta në lëvizje ku aktorët, njerëzit …
Brughel – një mësim pikture
Jo rrallë entusiazmohemi nga filmat që shohim. Eshtë jeta në lëvizje ku aktorët, njerëzit …
Nikolin Ivanaj – një piktor i udhëve njerëzore
Rikrijimi i natyrës në një tablo besoj se duhet të jetë në vetvete një …
Bota intime e Balthus
Sa herë jam gjendur para një tabloje të Balthus në qendrën e Kulturës “Georges …
Një histori dashurie dhe arti – Aristide Maillol dhe Dina Vierny
Trupa femërorë derdhur në bronx, në lëndinat e gjelbërta të Luvrit, në «Jardins de …
Omer Kaleshi – fruit and erotica
The master It is a heavy old wooden easel bought by Omer over half …
Bujar Luca – Udhëtimi mistik
Një vit më parë…  «Les voies de la main». Udhët e dorës… Linjat e …
Konsulli Degrand – një takim me djajtë e Idromenos
Para një viti u hap një ekspozitë në Muzeun ‘Marubi’ rreth Kolë Idromenos dhe …
Omer: trungje, koka dhe eros
Imagjinoni një çast jetën e njerëzmit pa pemët, pyjet, drurët, lëndinat. E pamundur… Ka …
La Ruche apo një koshere “mjalti” në Paris
Një ditë në Paris, mikja ime Feliçeta Jakoel, e cila vinte nga Tel-Avivi, donte …
Boudin dhe magjia e qiejve
Të endesh nga Honfleur në Trouville-Sur-Mer e pastaj në Deauville, është një përhumbje e …